Ga je naar Japan met kinderen? Te gek! Maar welke plekken zijn de moeite waard om te bezoeken? Spreken de mensen wel Engels? Heb je een visum nodig? En is het openbaar vervoer betrouwbaar? Wij maakten een reis door Japan met ons gezin en delen graag onze ervaring. Van onze favoriete bestemmingen tot praktische tips.
Wat te doen in Japan met kinderen? Onze favoriete bestemmingen.
Als je bezig bent met het plannen van jouw gezinsvakantie naar Japan kan het aanbod nogal overweldigend zijn. Want, wat zijn de leukste plekken om naartoe te gaan? En wat is daar te zien en te doen met kinderen? Dit artikel is geschreven door verschillende gezinnen die door Japan hebben gereisd met hun kinderen. Samen geven we tips voor onze favoriete kindvriendelijke bestemmingen voor zowel jonge kinderen als tieners.

We vertellen je meer over:
- Tokyo
- Mount Fuji
- Kyoto
- Osaka
- Nara
- Takayama
Ben je op zoek naar tips voor een kindvriendelijke rondreis? Wij delen onze route van drie weken door Japan.
Kun je wel wat hulp gebruiken bij het plannen van jouw rondreis? Wij gingen naar Japan met Riksja Family. Samen met hen stel je jouw ideale reis samen en voeg je bouwstenen toe die passen bij jouw gezin. Zo maakten wij een tour met gids door Tokyo, maakten we zelf sushi en huurden we een auto om de Japanse Alpen te ontdekken.
Tokyo – Kijk je ogen uit in deze mega stad
Grote kans dat jouw reis door Japan met kinderen begint in de hoofdstad: Tokyo. Zodra je het vliegtuig uitstapt merk je dat je in een compleet andere wereld terecht gekomen bent. De Japanse tekens, de drukte, de neonlampen… Het kan allemaal nogal overweldigend zijn. Maar geen paniek. Het openbaar vervoer is in Tokyo super strak geregeld, de mensen zijn heel vriendelijk en behulpzaam en, ondanks de drukte, zijn er ook genoeg parken waar je jouw kinderen lekker kunt laten rennen.

Ga bijvoorbeeld naar de wijk Harajuku en het bijbehorende park. Slenter door de straatjes waar jonge Japanners uitgedost als hun favoriete anime-karakters flaneren. Onze kinderen vonden het fantastisch om hier een regenboog suikerspin te eten bij een van de stalletjes.
Andere aanraders zijn de Senso Ji tempel, de dierentuin van Ueno en het gigantische kruispunt van Shibuya. Ga ook zeker omhoog op de Shibuya Sky Toren om de stad van bovenaf te bekijken en echt te ervaren hoe groot die wel niet is. Met een beetje geluk zie je de top van Mount Fuji. Tip: boek je tickets van tevoren!
Tip: Tokyo is echt enorm groot. Dus zomaar op de bonnefooi de stad doorkruisen is misschien niet een heel goed plan. Door vooraf te bekijken wat je graag zou willen zien, kun je per wijk bezienswaardigheden bundelen.
Lees hier ons uitgebreide artikel met tips voor Tokyo met kinderen.

Favoriet in Tokyo: TeamLabs Planet
Als er een ding is dat je absoluut niet mag overslaan in Tokyo dan is dat een bezoek aan TeamLabs Planet. In dit interactieve museum wandel je door kniehoog water, tussen duizenden lampjes en een oerwoud van hangende bloemen. Onze kinderen keken hun ogen uit!
Tip: Kaartjes voor TeamLabs moet je ruim van tevoren boeken, want dit populaire museum is altijd uitverkocht.

Slapen in Tokyo
Wij boekten twee naast elkaar gelegen tweepersoonskamers in het kleinschalig hotel Act hotel Roppongi. Centraal gelegen in Tokyo, maar wel in een rustige buurt. En het grootste voordeel, het metrostation ligt op 3 minuten lopen. Om de hoek van het hotel liggen verschillende supermarkten, waaronder een 7/11 en een familymarkt, die 24/7 geopend zijn. De ijsmachine in de lobby, waar je zelf lekkere ijsjes kunt ‘tappen’, was de hit bij onze kinderen.
Wil je liever met het hele gezin samen slapen. Bij het Petit Grande Miyabi, in de buurt van Yokoamicho Park, slaap je in een klein appartement met kitchenette. Let wel op dat de bedden in Japan smal zijn!
Tip: Kies voor een hotel vlak bij een station en dan bij voorkeur een waar de Yamanote-ringlijn stopt. Deze ‘loop’ loopt door heel Tokyo en verbindt alle populaire metrostations.

Fujikawaguchiko – Mount Fuji
Je hebt hem vast al tientallen keren voorbij zien komen. De enorme puntige vulkaan Mt. Fuji. Wil je deze vulkaan wat beter bekijken? Dan is het tijd om de stad te verruilen voor het Japanse platteland.
Er zijn verschillende plekken rondom Fuji die de moeite waard zijn voor een korte vakantie. Wij kozen voor een hostel vlak bij Lake Kawaguchiko. Gebruik deze plek als springplank om meer van de omgeving te zien. Huur bijvoorbeeld een sup of een bootje, neem een duik in het kraakheldere water van Lake Motosuku, toer met een auto rond de verschillende meertjes en picknick op Tatego-Hama Beach. Bezoek ook zeker Oishi Park. Wij wandelden hier over het bloemenpad en scoorden een ijsje bij het café.

Favoriet in Fujikawaguchiko
Wij maakten een dagtour naar de Chureito pagode. Dit uitzichtpunt is denk ik de meest gefotografeerde plek in het gebied, maar wij snappen wel waarom. Vanaf het observatieplatform achter de pagode heb je, als je geluk hebt, heel mooi zicht op Mount Fuji. En dat maakt de klim van ruim 400 treden in 36 graden helemaal goed!

Slapen in Fujikawaguchiko
Dot hostel & bar is een kleinschalig hostel vlak bij Kawaguchiko. Hier slapen we in een hele ruime 4 persoonskamer met eigen badkamer. Er is een grote gemeenschappelijke ruimte met spelletjes en boeken. En er is een kleine keuken, zodat je ook zelf een simpele maaltijd kunt bereiden. In de kelder zit ook nog een kleine gameroom. Het leuke van een hostel is dat je wat meer contact hebt met medereizigers. Tijdens ons verblijf treffen we een mix van families, jongere stellen en alleen reizende wereldreizigers. Het hostel ligt niet in een dorpje, maar wel direct aan Lake Kawaguchi.

Kyoto – Tempels, tori’s en bamboebossen
Een bezoek aan Japan met kinderen is eigenlijk niet compleet zonder een bezoek aan Kyoto. Hier wandel je door honderden rode poorten bij Fushimi Inari-taisha Shrine, struin je door de oude wijk Gion op zoek naar Geisha’s, drink je goede koffie bij Stumptown coffee roasters, proef je streetfood op de Nishiki Market en eet je een bloemenijsje bij Thisisshizen.


Favoriete activiteit in Kyoto
Rondom Kyoto vind je verschillende bamboebossen, maar we hebben inmiddels wel gemerkt hoe druk en toeristisch Kyoto is. Dit maakt dat je de mooiste plekjes met heel veel andere moet delen. Maar met een beetje zoekwerk, vinden wij ook plekjes die net iets minder bekend zijn. Zo bezoeken wij Adashino Nenbutsu-ji Temple. Een tempel met 1000-en kleine stenen boeddha’s. Dat is al een bijzonder gezicht, maar achter de tempel vind je ook nog eens een klein bamboebos. Aan het einde van de middag hebben we die gewoon helemaal voor onszelf!

Slapen in Kyoto
We overnachten bij RESI STAY Mayu Grace Hotel en anders dan de naam doet vermoeden, overnacht je hier in een ruim appartement met een eigen badkamer en keuken. Bij de wasserette op de hoek doen we in een uur onze was!

Osaka – Neon en streetfood
Osaka is druk! Overal lopen mensen in de straten vol neonlampen en restaurants. Eerlijk, het heeft ons hart niet gestolen. Maar liefhebbers van grote Aziatische steden kunnen hier hun hart ophalen. Ga naar de wijk Dotonbori, slenter langs de kade en vergaap je aan alle neonverlichting. Bekijk de wijk Shinsekai waar je een soort verlichtte miniversie van de Eiffeltoren vindt. Bezoek de Botanische tuin en sla dan de licht-expositie van Teamlab niet over. Houd je van pretparken? Dan mag een bezoek aan Universal Studio’s niet ontbreken.


Favoriete activiteit in Osaka
Om de hitte te ontvluchten gaan we op zoek naar een plek met water. Leuke openbare zwembaden komen we maar weinig tegen. Deze zijn veelal verbonden aan thema- en attractieparken. Maar we vinden een andere manier om af te koelen. Buiten het centrum ligt Nishina Park Waterland. Een soort grote waterspeeltuin. We zijn de enige toeristen, maar dat kan de pret niet deren. Onze kinderen spelen een paar uur heerlijk met water.

Slapen in Osaka
We overnachten bij APA Hotel & Resort Osaka Umeda Eki Tower. In Japan zijn hotels met een zwembad niet heel gebruikelijk. Zeker niet als je kiest voor de middenklasse hotels. Maar wij willen deze laatste (hete) dagen toch voor de kinderen een mogelijkheid hebben om even lekker af te koelen. APA hotels is een bekende keten in Japan met goed betaalbare en nette hotels. Vaak centraal gelegen en ze beschikken daarnaast over veel faciliteiten. Achteraf gezien, blijkt het zwembad toch een beetje een ‘lokkertje’ want je moet flink bijbetalen om een uurtje gebruik te mogen maken van het zwembad. Een kleine teleurstelling, maar we gaan toch een uur plonzen op de rooftop van het Hotel. En dat is wel heel fijn, zeker met het uitzicht vanaf de 42e etage.

Nara – Herten aaien
Nara is een prachtig plaatsje gelegen vlakbij Kyoto. Je vindt hier in het park fraaie tempels en herten, heel veel herten. Je kunt zakjes voer kopen om de beestjes eten te geven, maar pas wel op, ze kunnen bijten.

Takayama – In het hart van de Japanse Alpen
Het bergdorpje Takayama ligt in het hart van de Japanse Alpen en staat bekend om het goedbewaarde historische centrum met smalle straatjes, houten koopmanshuisjes, sake brouwerijen en theehuizen. Het (oude) centrum is niet heel groot, dus als je in de buurt van het oude centrum logeert is alles op loopafstand.

Struin over de Miyagawa ochtendmarkt en proef lokale lekkernijen als Kihachiro, een gestoomd broodje gevuld met het beroemde en lokale Hida vlees. Slenter door de smalle straatjes van Sanmachi Suji of pak de auto en rijd naar het piepkleine dorpje Ogimachi. Dit dorp is ook wel bekend als Shirakawa-go, dat met zijn driehoekige huisjes is benoemd tot Werelderfgoed. De huisjes zijn gebouwd in de kenmerkende gassho-zukuri stijl en hebben een dik rieten dak. Wij kozen ervoor het onbekendere Ainokura Gassho te bezoeken. Extra leuk was de korte workshop washipapier maken die we hier konden volgen.

Favoriet in Takayama
‘Onsen’ vind je overal in Japan. Ook in de buurt van ons hotel ligt zo’n traditioneel badhuis. Mijn dochter en ik wilden dit graag ervaren. Bij de badhuizen zijn mannen en vrouwen gescheiden. Vrouwen van alle leeftijden gebruiken het badderen hier echt als moment van ontspanning. Teiltjes worden gevuld met warm en koud water en op kleine krukjes volgt een uitgebreid wasritueel. Daarna neem je een ontspannen warm bad. Na afloop volgt opnieuw een uitgebreide wasbeurt van soms wel een half uur. Wij waren de enige niet Japanners en toch was er niemand die ons vreemd aankeek. Een bijzondere ervaring!

Slapen in Takayama
Wij overnachten bij Cup of tea ensemble. Een hip en modern ingericht hotel met een hele fijne gemeenschappelijke ruimte met keuken. Het ligt echt aan de rand van het historische centrum. We kunnen de auto een paar dagen parkeren en lekker door de smalle straatjes struinen.

Japan met kinderen – Dit kun je verwachten
Praktische informatie voor jouw vakantie
Japan is super schoon
Het eerste wat mij opviel toen we in Japan waren was dat het er zo ontzettend schoon is op straat. Er lagen nergens platgetrapte blikjes, sigarettenpeuken of hondendrollen. Overal staan vuilnisbakken en al het afval wordt gescheiden.
Naar het toilet gaan is in Japan echt fantastisch. Allereerst zijn deze ook brandschoon. Dus geen gehurk en gemik. Je kan gerust op de bril gaan zitten. En als je dan eenmaal zit wil je er nooit meer vanaf. De brillen zijn namelijk verwarmd! Klinkt vies, maar is echt heerlijk. Heb je net je baby verschoond en moet je eigenlijk zelf ook plassen? Geen enkel probleem, want in de (dames) toiletten hangen aan de binnenkant van de deur handige zitjes waar je je kindje in kan zetten. Ideaal toch?!


Het openbaar vervoer is perfect geregeld
Mijn kinderen vinden reizen met het openbaar vervoer een feestje en laat dat nou net iets zijn wat in Japan super goed geregeld is. Vertraging? Dat kennen ze in dit land niet. Net als voordringen. Je wacht in Japan netjes in de rij totdat de bus, metro of trein er is. Reizen in de super snelle Shinkansen is luxer dan business class vliegen. Maar wat mij het meest is bij gebleven zijn de draaibare bankjes. Ongeacht welke kant de trein op rijdt, je kan altijd vooruit zitten. Waarom wij dat in Nederland nog niet hebben is me een raadsel.
Als je rond wil reizen door Japan dan loont het waarschijnlijk om een Japan Railway Pass aan te schaffen. Hiermee reis je ongelimiteerd door het land en mag je gebruik maken van bijna alle treinen. Kinderen t/m 5 jaar reizen gratis in Japan en van 6 tot 11 tegen een gereduceerd tarief.
Praktische zaken
Vaccinaties nodig? nee
Visum nodig? nee, voor een vakantie in Japan is geen visum nodig
Beste reistijd In het najaar, september en oktober, en voorjaar, maart tot juni zijn de temperaturen het meest aangenaam en valt er minder regen. In juli en augustus kan het erg heet worden. Maar eigenlijk is Japan het hele jaar door prima te bezoeken
Risico’s In Japan komen weleens aardbevingen, tyfoons en vulkaanuitbarstingen voor
Als ik dit zo lees lijkt Japan mij inderdaad het perfecte land om met de kinderen te ontdekken. Helaas is het ook vrij prijzig en dat vind ik toch wel een groot nadeel. Wij kiezen vaak, als we dure vliegtickets naar een verre bestemming boeken, juist voor een wat voordeligere bestemming om de kosten toch wat beperkt te houden. Maar het lijkt me zeker een bijzonder land!
Dat is zeker een nadeel van Japan. Al zijn er voor kinderen een heleboel dingen gratis. Ik vond het elke cent waard en zou zo weer gaan ;-).
Dat is zeker een nadeel van Japan. Al zijn er voor kinderen een heleboel dingen gratis. Ik vond het elke cent waard en zou zo weer gaan ;-).
Over 3 weken vertrek ik met mijn dochter; kan niet wachten. Het ziet er allemaal veelbelovend uit
Waar hebben jullie een auto gehuurd in Japan?
Japan lijkt me geweldig om met ons gezin heen te gaan.
Wat ons echter tegenhoudt (misschien niet nodig?) is het volgende:
onze dochter (4jaar) is een enorme moeilijke eter. Wat is er aan (voor Nederlanders) gangbare maaltijden makkelijk te vinden? Ik ben benieuwd hoe anderen dit met hun kinderen ervaren hebben.