In de Zwitserse regio La Gruyère rodel je van de Moléson, laat je houten knikkers rollen van de lange knikkerbaan in Charmey en bezoek je het prachtige sprookjeskasteel van Chillon. Marloes en Jeffrey bezochten Gruyère met hun drie jongens van 6, 4 en bijna 2 en geven tips.
La Gruyère, waar ligt dat?
De regio La Gruyère ligt op 850 km vanaf Utrecht in het kanton Fribourg. Je zou dit in een dag kunnen rijden, maar wij kiezen ervoor de route op te breken en een nachtje te slapen in Haselbourg op de grens van de Vogezen in Frankrijk.
Goed om te weten
In Zwitserland betaal je met de Zwitserse Frank. Er wordt altijd gezegd dat Zwitserland een heel duur land is. Dit klopt ook wel als je bijvoorbeeld uit eten wilt. Dit hebben we eigenlijk niet gedaan. Als we de berg op gingen namen we zelf broodjes en drinken mee en gingen we picnicken tussen de koeien of op een berghelling. Ook met een gondel de berg op is echt een stuk duurder dan bijvoorbeeld in Oostenrijk.

Kindvriendelijke accommodatie in La Gruyère
Wij maakten voor deze vakantie gebruik van huizenruil via de Home-exchange. De ruilmogelijkheden zijn te vinden over de hele wereld. Wij ruilen alleen met gezinnen met kinderen, zodat bedjes en speelgoed niet mee hoeven, dit scheelt weer ruimte in de auto. Wij sliepen in een prachtig huis in het dorpje Bulle met vrij uitzicht over de velden en de bergen met als hoogste berg de Moléson. De zon schijnt en we worden verwelkomt door de grijze poes van de familie.

Appartement huren
We snappen dat huizenruil niet voor iedereen weggelegd is. Hier vind je een fijn overzicht met appartementen in de regio La Gruyère.
Zien en doen in La Gruyère met kinderen – Onze tips
Wat ons direct opvalt; de regio Gruyère is echt totaal niet toeristisch. De meeste toeristen komen uit Zwitserland zelf en waar we normaliter op al onze vakanties veel Nederlandse kentekens zien, hebben we er in de hele vakantie 2 gezien. Het is overal lekker rustig en je hoeft nooit lang in een rij te staan. De mensen zijn super vriendelijk en geïnteresseerd, zeker als je met kinderen bent.
Hieronder vertellen we je wat wij allemaal ondernomen hebben met onze kinderen in Gruyère.
1. Rodelen en springen op de Moléson
De eerste keer een berg op met een treintje en een “bakjes-lift” oftewel een gondel was echt een belevenis. We zagen (en hoorden) de Zwitserse rood-bonte koeien met bellen in de wei onder ons en toen we boven kwamen op de Moléson, maakten we de klim naar het hoogste punt op 2002 meter hoogte. De jongens voelden zich onoverwinnelijk en échte bergbeklimmers. We genoten van de paragliders en het schitterende uitzicht. Weer teruggekomen bij de gondel, werden we getrakteerd op het geluid van alpenhoorns bespeeld door drie mannen in traditionele kledij.


Halverwege de berg is er een Fun park met restaurantjes, een springkussenpark, minigolf en de zomerrodelbaan. Het springkussenpark viel voor ons een beetje tegen, het was niet meer dan een groot vlak veld met hierop langs de randen een heleboel springkussens. Wat wel heel erg leuk was, was het rodelen vanaf de zomer-rodelbaan. Vanaf 8 jaar mag je zelfstandig in de bobslee en van 3-7 jaar onder begeleiding van een volwassene. We gingen allemaal twee keer en voor de jongens was dit echt één van de hoogtepunten deze vakantie!
Tip: Kinderen tot 6 jaar zijn gratis. Je kunt ook een Moléson-pass kopen voor 1 dag, maar dit was in ons geval duurder dan een retour. Bekijk hier de actuele lifttijden en tarieven voor de rodelbaan.

2. Knikkeren in Charmey
Zowel op de Molèson als nu hier bij Charmey is het weer overduidelijk, kinderen staan in La Gruyère echt centraal. Op de bergen is er van alles te doen voor kinderen. Hier hebben ze, verspreid over de hele berg, hele grote houten knikkerbanen gemaakt. Je kunt beneden grote houten ballen kopen, welke je boven op de berg zelf in vrolijke kleuren kunt schilderen in de activiteitenruimte. Daarna kun je losgaan op de verschillende knikkerbanen. We zijn er de hele ochtend zoet mee geweest. Jeff en ik genoten van het uitzicht en werden zelf ook helemaal fanatiek met knikkeren. Er zijn uitdagende parcoursen maar ook kleine baantjes voor de jongere kinderen én in de grote zandbak kun je een eigen knikkerbaan bouwen met alle materialen die daarvoor klaarstaan.
Hier vind je alle informatie over Charmey

Voordat je verder leest…
Ben jij fan van de bergen? Bestel dan ons boek Op avontuur in Oostenrijk en Zwitserland. In dit boek nemen we je mee langs 35 kindvriendelijke bestemmingen in deze Alpenlanden.
3. De middeleeuwse stad Gruyères
De meest toeristische plek van La Gruyère is misschien wel de oude middeleeuwse stad (13e eeuw) van Gruyères. Je ziet het al van verre liggen, want het oude kasteel en de stad binnen de kasteelmuren staat hoog op een heuvel in het verder licht glooiende landschap. Door de hoeveelheid parkeerplaatsen zie je direct dat het hier heel druk kan zijn. Als je vroeg gaat, voor de bussen met dagjesmensen of na 17:00 als de meeste mensen weer weg zijn, is het er heerlijk. Wij struinden door de Middeleeuwse straatjes en langs de kasteeltuinen, maar je kunt er ook drie mooie musea bezoeken en lekker eten op de vele terrassen.
Prijs Chateau de Gruyères; volwassene 12,- CHF en kinderen vanaf 6 jaar 4,- CHF


4. Wandelen door de kloof Gorges de la Jogne
We maakten een prachtige wandeling door de kloof nabij Broc. De wandeling begon bij een breed pad, waar ook een aantal parkeerplaatsen waren. Aan het begin van de wandeling stuit je direct op een mooie waterval. Het pad werd steeds smaller en liep over bruggetjes en vlonders langs de snel stromende rivier. Ook liepen we door tunnels die uitgehouwen zijn in de rotsen. De wandeling eindigt bij het stuwmeer Lac de Montslavens, te bereiken via een behoorlijk steile trap. De route is gratis te bewandelen. Goede schoenen zijn wel echt nodig, want er liggen veel stenen en het is best klimmen en klauteren, wat het voor de jongens natuurlijk super spannend maakte.
Let op: De route is in heel 2025 gesloten vanwege werkzaamheden aan de paden.


5. Dagje naar de stad Bern
Elke vakantie bezoeken we een dierentuin en dit keer werd het de dierentuin van Bern. We bezoeken eerst kort Bern zelf. We parkeren de auto vlakbij de Barengraben. Een eeuwenoude berenkuil waar je beren kunt bekijken. Al sinds 1441 is er op deze plek een berenkuil. Vanwege de toenemende kritiek op het dierenwelzijn is de huidige berenkuil een stuk groter, zijn er maar drie beren en kunnen de beren zich vrij bewegen door de kuil en via een tunnel naar het berenpark aan de andere kant.

We steken de knalblauwe rivier de Aare over via de Nydeggbrücke en komen via de Gerechtigkeitsgasse, een prachtige brede straat met diverse fonteinen in het midden, uit bij de beroemde klok Zytglogge. Deze beroemde klok stamt uit de 12e en 13e eeuw en heeft een astronomisch uurwerk. Elk uur gaat de klok waarbij er van alles te zien is, een nar, ronddraaiende beren en een kraaiende haan.

We eten een heerlijk ijsje bij La Golosa Gelato aan de Gerechtigkeitstrasse en rijden door naar Tierpark Dählhölzli. Een heel mooi, ruim opgezet dierenpark middenin Bern. Het is er ook totaal niet druk, in vergelijking met de andere dierentuinen die we de afgelopen jaren al bezocht hebben, wat ontzettend fijn is voor de jongens. Ze kunnen overal goed kijken en hebben alle ruimte om rond te rennen.


6. Picknicken bij de waterval van Jaun
Bij het dorp Jaun bevindt zich een prachtige waterval. Lange tijd wisten de mensen niet waar het water vandaan kwam, maar in 1928 kwamen ze er achter dat het water uit een beek 15km verderop komt, welke daar onder de grond verdwijnt en bij Jaun middels de waterval weer verder stroomt in de rivier. Hier kun je het kristalheldere water ook drinken bij de pomp, heerlijk koel. Bij de bakker in Jaun hebben we heerlijke koeken gekocht die we bij de waterval opaten. Als je de rivier stroomafwaarts volgt, kom je in een mooi bos terecht, waar we heerlijk hebben gewandeld.


7. Kasteel van Chillon bij het Meer van Genève
Bij het meer van Genève bezochten we het kasteel van Chillon. Het kasteel ligt op een rotseiland met prachtig uitzicht over het meer van Genève en de bergen er achter. Het was stralend weer en het meer schitterde in het zonlicht. Er is ontzettend veel te zien in het kasteel en de jongens waren erg onder de indruk. Vooral van de wapens uit de Middeleeuwen en de gevangenis. Een bezoek aan het kasteel is zeker de moeite waard en wij waren er zo’n 2 uur zoet mee.


8. Kaas proeven
Gruyères is natuurlijk vooral bekend om haar kaas. Overal kun je kaas kopen. Natuurlijk in de supermarkt, maar ook in souvenirwinkeltjes, bij de boerderijen en zelfs op de hoek van de straat in een heuse kaas-automaat. Dit is hetzelfde als een snoep of blikjesautomaat maar dan helemaal gevuld met verschillende soorten kaas en kaasfondue. Naast kaas is een lokale lekkernij dubbele room met meringue-schuim. Heel erg lekker. We hebben een paar zakken en potten mee naar huis genomen om nog na te kunnen genieten.
